Keiji Mutoh

Z WrestlingPedia
(Przekierowano z Keiji Muto)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Keiji Mutoh

Zdjęcie, Keiji Mutoh.

Informacje:

Prawdziwe imie: Keiji Mutoh

Waga: 113 kg

Wzrost: 1.85 m

Data urodzenia: 23 grudzien 1962

Debiut: 5 pazdziernik 1984

Miejsce urodzenia: Fuji Yoshida, Yamanashi, Japan

Trener: Hiro Matsuda, New Japan Pro Wrestling Academy

Akcja konczaca: Dragon Screw Legwhip, The Shining Wizard, Moonsault

Ulubione akcje: Spewing Green Mist, Figure-4 Leglock, Crazy Elbow Drop, Handspring Back Elbow Smash, The Moonsault

Feudy: Carlos Colon, Bruiser Brody, Abdullah The Butcher, Barry Windham, Sting, Ric Flair, Arn Anderson, Hiroshi Hase, Shinya Hashimoto, Masahiro Chono, Shinsuke Nakamura, Vampiro

Poprzednie gimmicki: Keiji Muto, The Great Muta, White Ninja, Black Ninja, Kokushi, Super Black Ninja, Kokushi Muso, "Man of the Green Mist", Rising Sun #2, Great Muta, Kokushi-Muso (Black Angel)

Keiji Mutoh (ur. 23 grudnia 1962 w Fujiyoshida w Japonii) to jedna z największych legend japońskiego wrestlingu. Sławę zyskał walcząc m.in w NJPW i WCW.


Początki kariery

Keiji zaczynał swoją karierę od nauki judo. Po wygraniu kilku zawodów, postanowił spróbować swoich sił we wrestling i zapisał się do New Japan Pro Wrestling Academy. Bardzo szybko został zauważony, bowiem wśród dziesiątek uczniów wyróżniał sie niesamowitą szybkością i świetną techniką, której nauczył się chodząc na judo. 5 października 1984 roku, zaliczył wrestlingowy debiut w walce ze swoim przyszłym rywalem - Masahiro Chono. Walcząc jako The White Ninja, 21 maja 1986 roku, wygrał NWA Florida Heavyweight Championship, które trzymał przez miesiąc. 20 marca 1987 roku, Mutoh wygrał swój pierwszy pas tag team. Walcząc u boku Shiro Koshinaka, pokonał Akire Maeda i Nobuhiko Takade podczas IWGP Heavyweight Tag Team League. Po kilku dniach, stracili oni jednak pasy na rzecz dawnych właścicieli a Keiji postanowił walczyć w singlu, przyjmując gimmick - Space Lone Wolf. Wkrótce jednak porzucił on kosmiczny gimmick i wyjechał walczyć do USA i Puerto Rico, już jako Super Black Ninja.

Po pojawieniu się w puertorykańskim World Wrestling Council, wygrał tytuły Television i Tag Team i wyjechał do USA by walczyć w World Class Championship Wrestling. W WCCW wplątał się w mały feud z Kevinem Von Erich co pozwoliło mu stać się bardziej znanym wrestlerem. Wkrótce przyjął ofertę od NWA, gdzie stał się The Great Muta i przyjął gimmick, syna Great Kabukiego. 3 września 1989 roku, Muta wygrał NWA World Television Title, pokonując świetnego w tamtym okresie, Stinga. Pas trzymał do 2 stycznia 1990, kiedy przegrał go w walce z Arnem Andersonem. Po porażce, Great Muta postanowił powrócić do Japonii by walczyć w NJPW. Niedługo po powrocie, bo już w kwietniu, Muta razem z Masa Chono, zdobyli IWGP Tag Team Titles, pokonując Shinya Hashimoto i Mase Saito. Pasy trzymali aż do listopada, gdy po świetnej walce zostali pokonani przez Hiroshiego Hase i Kensuke Sasaki. Masa Chono opuścił Mute i stworzył tag team z Shinya Hashimoto nazywając siebie samych The Future Aces Of The Sport. 5 listopada, Muta zdobył pas tagów ponownie, tym razem jego partnerem okazał się Hiroshi Hase, z którym pokonał Rica Steinera i Scotta Nortona, który walczył w zastępstwo drugiego z braci Steinerów. Hase i Muta posiadali pasy aż do marca 1992, przegrywając je w walce z Bigelowem i Vaderem.


NJPW

16 sierpnia 1992, Great Muta pokonał Riki Choshu i został IWGP Heavyweight Championem. Podczas swojego pierwszego runu z pasem, Muta zasłynął walcząc w bardzo krwawych meczach. Podczas konfrontacji z Hiroshim Hase, Keiji tak się pociął, że całe zajście zostało później ocenione na "Muta Scale" . 4 stycznia 1993, Muta wygrał NWA World Heavyweight Title, pokonując Mase Chono, ale po miesiącu stracił tytuł dla Barry'ego Winhama. Po swoim krótkim runie z pasem NWA, Muta skoncentrował się na obronie IWGP Heavyweight Title, pokonując Stinga, Chono i Hashimoto. Pas trzymał aż do 20 września 1993, kiedy przegrał tytuł w kolejnej walce z Shinya Hashimoto. Niespełna miesiąc później, Great Muta i Hiroshi zostali #1 Contender do pasów tag team, pokonując Scotta Nortona i Herculesa Hernandeza. Niedługo potem odbył się turniej G1 Climax, jednak faworyzowany Mutoh, został wyeliminowany przez Yoshiaki Fujiware. W październiku 1994, Hase i Muta wygrali Super Grade Tag League, po raz kolejny pokonując Chono i Super Strong Machine a miesiąc później zdobyli IWGP Tag Team Titles, wygrywając z Hell Raisers.

Mutoh dostał obiecany rewanż z Hashimoto i 3 maja 1995 roku, pokonał go, zdobywając zarazem najważniejszy pas w federacji. W sierpniu tego samego roku, Mutoh został zwyciezcą G1 Climax po pokonaniu Hiroshiego Hase w finale. Pas należał do niego jeszcze przez kilka miesiący, aż został on pokonany przez Nobuhiko Takade w styczniu 1996 roku. Po porażce, Keiji toczył feud z Masa Chono i jego "Wolf Army", które później przekształciło się w nWo Japan. We wrześniu 1997 roku, Muta dołączył do nWo i zrobił turna na Kensuke Sasaki i Kazuo Yamakazi. Razem z Masahiro Chono, pokonali ich i zdobyli pasy tagów. W maju 1998, Muta nabawił się kontuzji kolana i pasy tagów zostały zawieszone.

4 stycznia 1999 roku, Mutoh pokonał Scotta Nortona i zdobył ponownie IWGP Heavyweight Title a następnie stoczył feud Masahiro Chono o władzę w nWo. Chono przegrał i stworzył Team 2000, w skład którego wchodzili m.in Don Frye i nWo Sting. Feudowali oni z Mutą, Tenzanem i Satoshi Kojima. Podczas tego feudu, Mucie udało się bronić tytułu w walkach z Sasakim, Manabu Nakanishim i znanym fighterem MMA - Donem Fryem, którego pokonał przez submission. Mute, udało się pokonać dopiero Genichiro Tenryu, co miało miejsce 19 grudnia 1999. Z początkiem roku 2000, feud Mutoha i Chono dobiegł końca, gdy ten drugi zakończył go w kwietniu, pokonując Mutoha.


WCW

Po zakończeniu feudu z Chono, Keiji powrócił do WCW i jako Great Muta dołączył do Dark Carnival, stajni Vampira. 18 sierpnia 2000 roku, Muta przegrał walkę z Ernestem Millerem i przegrał feud. Tej samej nocy wygrał jedank WCW Tag Team Titles z Vampiro, pokonując KroniK. Ich Title run trwał krótko i następnej nocy stracili pasy dla Rey Mysterio i Juventuda Guerrera. Zdenerwowany porażką wrestler, rozpoczął feud z Vampiro a następnie ze Stingiem. Na Fall Brawl, Stinger pokonał obu wrestlerów i zakończył feud, po czym Muta opuścił WCW i powrócił do NJPW.


Powrót do Japonii

Keiji powrócił do NJPW, zmieniając całkiem swój wygląd, walcząc z ogoloną głową i zapuszczoną bródką. Pierwszą walkę po swoim returnie, stoczył w tagu z Shinjiro Ohtanim przegrywając z Ligerem i Nakanishim. Podczas tej walki, Muta zaprezentował nowy finisher, który nazwał - "The Shinning Wizard". Wkrótce Muta stworzył stajnię nazwaną BATT - "Bad Ass Translate Trading", w której składzie byli Ohtani, Frye, Shinzaki i Kea. 8 czerwca 2001 roku, Mutoh wygrał AJPW Triple Crown, pokonując Genichiru Tenryu. W październiku, razem z Taiyo Kea, wygrał AJPW World Tag Team Championship a kilka dni później także IWGP Tag Team Championship. W lutym 2002 roku, Mutoh i Kea stracili pasy, po czym ten pierwszy opuścił federacje i rozpoczął pracę w AJPW na pełny etat. Kilka dni później, Keiji stracił AJPW Triple Crown dla Toshiaki Kawady. Miesiąc później, Kawada doznał kontuzji kolana podczas walki z Mutohem na Grand Champion Carnival, ale mimo to pokonał Keiji'ego. W lipcu, Mutoh i Kea stracili AJPW World Tag Team Titles w walce z KroniK.

We wrześniu 2002 roku, Mutoh został mianowany prezydentem AJPW i dostał pełną kontrolę nad federacją Gianta Baby. W październiku jako Great Muta, dostał rewanż na walke z Tenryu i ponownie został posiadaczem AJPW Triple Crown, które trzymał aż do lutego 2003, gdy przegrał z Hashimoto. W czerwcu, Mutoh w tagu z Arashim zdobył AJPW World Tag Team Title w finale Super Power Series Tour. Arashi i Muta trzymali pasy przez 6 miesięcy, aż zostali pokonani przez Kaza Hayashi i Kojime. W kwietniu 2004, Keiji Muto wygrał Champion Carnival pokonując Takao Omori w półfinale i Kensuke Sasaki w finale. Przez cały rok 2005, Mutoh koncentrował sie przedewszstkim na walkach z Voodoo Murderers i feudzie z TARU. Do AJPW sprowadził Akebono, z którym stworzył tag team w Real World Tag League, w którym polegli dopiero w finale w walce z Team 3-D.

W 2006 roku, Great Muta jeszcze raz dostał title shot na AJPW Triple Crown ale po raz kolejny został pokonany przez Kojime. Niedługo potem, Muta wziął udział w Champion Carnival, jednak z przemęczenia po długich matchach, nie dotrwał nawet do półfinału i został pokonany przez Bulla Buchanana. Następnie, Keiji Mutoh znów wziął udział w Real World Tag League i wraz z Kawadą, zajął wysokie, 3 miejsce.

W 2007 roku podczas Champion Carnival, Muta wygrał swój blok pokonując Kea a w finale pokonał Toshiaki Kawade, wygrywając turniej pierwszy raz od 2004 roku. Zwycięztwo w turnieju dało mu title shota na AJPW Triple Crown, Minoru Suzukiego, jednak znów Keiji'emu nie udało się wygrać z championem AJPW. W grudniu 2007, Mutoh wygrał Real World Tag League z Joe Doeringiem i został drugim w historii wrestlerem, który jednego roku wygrał Champion Carnival oraz Real World Tag League.

W 2008 roku, Keiji powróćił do NJPW i już 27 kwietnia w swoim drugim występie w NJPW po powrocie, pokonał Shinsuke Nakamure i został nowym IWGP Heavyweight Championem. Mutoh pokonał na swojej drodze takich wrestlerów jak Nakanishi, Goto i Nakamure w rewanżowej walce i trzyma pas po dziś dzień.Parodie

W związku ze swoim charakterystycznym stylem, The Great Muta miał wiele parodii. Najważniejsze z nich to: - The Great Kudo (Megumi Kudo) - The Great Koji (Satoshi Kojima) - The Great Nita (Atsushi Onita) - The Great Kazushi (Kazushi Miyamoto)

Alter ega

Great Muta - najbardziej znany gimmick Keiji'ego. Odgrywał on w nim rolę syna, słynnego Great Kabukiego i tak jak on pluł na swoich rywali dziwną, kolorową cieczą, którą wydobywał ze swoich ust. The Mist miała różne kolory a każdy z nich inaczej działała na przeciwnika, z którym walczył Muta. Czerwona substancja powodowała zawroty głowy rywala, czarna zwana też Poison Mist, całkowicie oślepiała przeciwnika, niebieska usypiała, zółta paraliżowała a najbardziej popularna - zielona, chwilowo oślepiała wrestlera.

Kokushi-Muso - gimmick używany na zaledwie kilku galach. Kiedy Jinsei Shinzaki przyjął gimmick - "White Angel" Hakushi, Mutoh stał się czarnym aniołem co po japońsku oznacza słowo Kokushi.

White Ninja - gimmick używany w początkowej karierze Keiji'ego w NJPW i NWA-FCW.

Super Black Ninja - wcielenie używane w WCCW a także, w puertorykańskim WWC.

Space Lone Wolf - gimmick z początków Mutoha w New Japan i UWF


Stajnie

Gary Hart International (NWA, 1989): Gary Hart, Buzz Sawyer, Dragon Master

House of Humperrink (NWA, ????): Abdulah the Butcher, "Bad Bad" Leroy Brown, Bruiser Brody, Kareem Muhammad, Jos LeDuc, Gene Anderson, Ivan Koloff, Paul Jones

The Brothers in Paint (WCW, 2000): Vampiro, Shaggy 2 Dope, Violent J, Kiss Demon

The J-Tex Corporation (NWA, ????): Terry Funk, Buzz Sawyer, Dragon Master, Gary Hart

BATT (Bad Ass Translate Trading) (Japan, ????): Hiroshi Hase, Don "The Predator" Frye, Hakushi, Shinjiro Otani, Taiyo Kea

New World Order (WCW, 1997): Hulk Hogan, Scott Hall, Kevin Nash, Syxx, Eric Bischoff, Rick Rude, Scott Norton, Konnan, Buff Bagwell, Hiroshi Tenzan, Masa Hiro Chono, Scott Norton, Randy Savage, Miss Elizabeth, Dennis Rodman, Vincent, Curt Hennig

nWo Japan (WCW, 1997-2000): Masahiro Chono, Mr Wallstreet, Big Titan, nWo Sting, Hiro Saito, Ohara, Hiroshi Tenzan, Scott Norton, Brian Adams, Satoshi Kojima

nWo Japan (WCW, 1999-2000): Masahiro Chono, Hiroyoshi Tenzan, Scott Norton

nWo Black & White (WCW, 1998): Hulk Hogan, Scott Hall, Kevin Nash, Curt Hennig, Rick Rude, Scott Steiner, Brian Adams, Horace Hogan, Scott Norton, Eric Bischoff, Dusty Rhodes, Bret Hart, Louie Spicolli, Konnan, Dennis Rodman, Miss Elizabeth, Buff Bagwell, Hiro Saito, Hiroyoshi Tenzan, Masahiro Chono, The Disciple, Stevie Ray, Mark Johnson

All Japan Army (All Japan, 2002): George Hines, Kaz Hayashi, ????


Tag Teamy

Rising Suns (NWA): Rising Sun #1

Hiroshima Ltd. (????): Dragon Master

Dark Carnival (WCW): Vampiro

Leaders Inc. (WCW): Masahiro Chono

MUTAJIRI (All Japan): TAJIRI

- (IWGP): Scott Norton

- (IWGP): Satoshi Kojima

- (IWGP): Hiroshi Hase

- (IWGP/All Japan): Taiyo Kea

- (All Japan/ROH): Arashi

- (Michinoku Pro): Hakushi

- (Japan): George Hines, Kaz Hayashi

- (IWGP): Shiro Koshinaka


Tytuly

WCW: Tag Team Champion, 8-Man Battlebowl Battle Royal Winner [1992]

WWF: Martial Arts Heavyweight Champion

NWA: World Heavyweight Title, Florida Heavyweight Title, United States Junior Heavyweight Title, Television Title

IWGP: Heavyweigh Title [3], Tag Team Title [6], New Japan Greatest 18 Club World Martial Arts Title

All Japan: Triple Crown Heavyweight Title [2], Tag Team Title [2], All Japan President, All Japan Promoter, All Japan Owner, All Japan President

WWC: Puerto Rican Heavyweight Title, Television Title

F-1: Tag Team Title


Turnieje

New Japan Super Grade Tag League [4] 1993; 1994; 1997; 1998

IWGP Tag Team Title League Winner [1987]

All Japan World Tag Team Title One-Night Tournament Winner [2003]

All Japan Real World Tag League [2001]

New Japan G1 Climax [1995]

New Japan G1 Climax Tag League [1999]

All Japan Champion Carnival Winner [2] 2002; 2004

All Japan Giant Baba Memorial 6 Man Cup 8-Team Tournament Winner [2002]


Nagrody

Wrestling Observer - Hall of Fame [1999]

Japan - Tokyo Sports Tag Team of the Year [2] 1990 with Masahiro Chono; 2005 with Akebono

WPW Best Mens Tag Match [1990] with Masahiro Chono vs Hiroshi Hase & Kensuke Saski

Japan - Tokyo Sports Wrestler of the Year [3] 1995; 1999; 2001

Japan - Tokyo Sports Rookie of the Year [1986]

WPW Wrestler of the Year [1995]

New Japan - Comback of the Year [2001]

Wrestling Observer - Match of the Year [2001] vs Genichiro Tenryu

Wrestling Observer - Wrestler of the Year [2001]

Wrestling Observer - Most Improved Wrestler [2001]

RSPW - Best Tag Team [1997] (Non-North American) with Masahiro Chono


,